Deutsch Poland Česky

AgroSeznam.cz je nejnavštěvovanější web v České republice s inzercí použité a nové zemědělské techniky.
A |  A |  A
     

OBSAH

9.2.2009 - Pardubičtí zemědělci: Zemědělská výroba v ČR před úplným krachem?

AGRO RUBRIKY -> zpravodajství

Pardubičtí zemědělci: Zemědělská výroba v ČR před úplným krachem? - zvětšit fotografii
Pardubičtí zemědělci: Zemědělská výroba v ČR před úplným krachem? - zvětšit fotografii
Pardubičtí zemědělci: Zemědělská výroba v ČR před úplným krachem? - zvětšit fotografii
zvětšíte kliknutím, Zdroj grafu: Agrární komora, 2008

Od roku 1989 prošlo české zemědělství dramatickým vývojem. Současná situace vyžaduje naši plnou a okamžitou pozornost. Je čas zabývat se řešeními, která mohou ochránit zemědělskou výrobu v ČR před úplným krachem. Z těchto důvodů se sešli zemědělci Pardubicka při diskuzi s politiky a novináři u kulatého stolu 5. února v Praze i v Pardubicích.


Každý stát si hájí svoji potravinovou soběstačnost a možnost propagovat své potraviny. Čechy jsou bohužel výjimkou. Jednotlivá odvětví českého zemědělství upadají. Stavy prasnic v ČR značně klesly. Dovoz převažuje nad domácí produkcí. Hrozí totéž v mlékárenství? Čeští zemědělci nemohou již dlouho vydržet vyrábět mléko za 6 Kč, tj. 2,50 Kč pod hranicí nákladů. Stavy skotu se budou snižovat. Dotkne se to českého spotřebitele? „Nedostatek nepocítí, protože mléčné výrobky začneme dovážet. Přidaná hodnota však zůstane u dovozců. Problémem bude, co budeme dělat se svými nezaměstnanými. Nebudou nás stát méně, než by byla dotace na 1 litr mléka,“ upozorňovala Marie Luxová z Českomoravského svazu zemědělců a dodávala: „Konečný spotřebitel ani neví, že většinu prostředků, které vynaloží na koupi mléčných výrobků, získá obchodník, nikoli zemědělec.“ Její slova dokládá přiložený graf.

Zemědělci žádali celkové posílení pozice rolníků. „Podporujme lidi, kteří se rozhodli, že se postarají sami o sebe. Nechtějí, aby je stát živil, ale navíc vytváří nové pracovní příležitosti v místech, kde se práce shání velice těžko,“ požadoval Ing. Arnošt Pleskot z Asociace soukromého zemědělství.

Finanční situace zemědělců není vůbec jednoduchá. Ukažme si to na příkladu z období 2007 – 2009. V roce 2007 dosáhli zemědělci abnormálních zisků. Letos však musí platit vysoké zálohy na daň z příjmu v době, kdy se celé zemědělství nachází v recesi, jakou za dlouhá léta nepamatujeme. Nyní je odvod záloh na daň z příjmu nepřijatelně vysoký. „Přestože jsme na začátku roku, je již zcela zřejmé, že naprostá většina podniků skončí letošní rok se ztrátou hospodaření,“ řekl Ing. Jiří Navrátil z Agrární komory.

Česká republika, stejně jako jiné státy, své zemědělce potřebuje, protože vyrábějí potraviny a starají se asi o 80 – 85 % prostoru státu. Veřejnost je však často nevnímá pozitivně. „Většina lidí si neuvědomuje, že jim nabízíme kvalitní suroviny pro výrobu potravin s jasným původem. Levné potraviny neznamenají zdravé a chutné,“ řekl Pleskot.
Celosvětová situace není jednoduchá a Česká republika, stejně jako ostatní země, si nemůže dovolit přijít o své zemědělství. „Je zarážející, že se lidstvo nepoučilo z řady vyhrocených, neřešených problémů, jakými jsou epidemie AIDS, klimatické změny, světová finanční krize či energetická krize. Možnost potravinové krize je tu také. Signály již přicházejí,“ zdůrazňoval Navrátil. Rok 2007 skončil panikou na potravinových trzích.

Toto jsou důvody, které přiměly pardubické zemědělce spojit své síly. „Chceme ukázat špičkám nevládních organizací, že je možné táhnout za jeden provaz. Nic jiného nám nezbývá!“ objasňoval Ing. Vítězslav Novák z Odbytového a hospodářského družstva Pardubice a Pleskot dodával: „S plnou zodpovědností občanů a daňových poplatníků této země nabízíme pomoc a spolupráci při řešení problémů v zemědělství. V nevládních organizacích je dostatek lidí schopných jasně, realisticky a zodpovědně formulovat a hledat problémy a řešení.“

Mgr. Markéta Fingerová

PR1.cz s.r.o.

Tisk

Poslední zprávy:

Zpět


Reakce k článku:

Žádná reakce.

Vložit novou reakci:

Jméno:

Text:

Ochrana proti spamům - vlož telefonní číslo na hasiče:Redakce serveru AgroSeznam.cz nenese odpovědnost za obsah příspěvků čtenářů.
Redakce si vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení,  příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky a příspěvky dlouhé, jinak nevhodné či nevztahující se k tématu.

Zpět

VYHLEDÁVÁNÍ:
Typ inzerátu:

Datum přidání:

Typ stroje:
Výrobce:

Země/kraj/okres:

Sekce:


Kategorie:


REKLAMA

Zobrazit detail
bez komínu,bez kouře, na dálkové ovládání